Licznik odwiedzin

609067
Dziś
Wczoraj
Miesiąc
691
396
10259


Aktualności

Procedury obowiązujące od 1 września 2020r.

 

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA  OBOWIĄZUJĄCE W PRZEDSZKOLU w CHABÓWCE    W ZWIĄZKU Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID-19

 

  • ·ZASADY ORGANIZACJI OPIEKI W PRZEDSZKOLU

1. Jedna grupa dzieci przebywa w wyznaczonej i stałej sali.

       2. Do grupy przyporządkowani są nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu, pracujący

            w systemie zmianowym.

3.Opiekunowie powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni podmiotu, wynoszący min. 1,5 m.

4. Do grupy przyporządkowana jest  woźna oddziałowa.

5.  Powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2.

 6. W sali, w której przebywa grupa znajdują się tylko te przedmioty, sprzęty i zabawki, które

    można skutecznie wyczyścić lub zdezynfekować. 

7.Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.

8.Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami  edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach opiekunowie powinni zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice / opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie / pranie / dezynfekcję zabawki.

9. Woźna oddziałowa co godzinę wietrzy salę. W tym czasie nauczycielka przechodzi   

    z dziećmi na korytarz, ewentualnie w tym czasie spożywają posiłki lub korzystają

    z toalety.

10. Dyrektor ustali godziny rozpoczynania i kończenia pracy, godziny posiłków

   dla każdej grupy.

11. Dzieci mogą korzystać z placu zabaw przy zachowaniu minimalnej odległości tj. 1,5m. Jeżeli

   będzie więcej grup to wychodzą do ogrodu na zmianę.

12.Jako izolatka zostaje wyznaczony obszar  dla dzieci u których istnieje

    podejrzenie o zarażenie wirusem.

13.W szatni umieszcza się numery telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty,

     stacji sanitarno – epidemiologicznej, służb medycznych.

              14.W przedszkolu nie ma obowiązku noszenia maseczek i rękawiczek. Nie ma jednak

                  przeszkód, aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia.

15.Przedszkole  jest wyposażone w podstawowe środki higieny. Przy głównym wejściu

    umieszczony jest pojemnik na płyn do dezynfekcji rąk wraz z instrukcją.

16.Woźna bądź wyznaczony pracownik   ma pilnować, aby rodzice dezynfekowali dłonie przy wejściu lub zakładali  rękawiczki ochronne oraz zakrywali usta i nos.

17.Obowiązkiem każdego pracownika i rodziców/opiekunów  jest dezynfekcja dłoni przy wejściu do przedszkola oraz zakrywanie ust i nosa maseczką .

 

  • ·ZASADY ORGANIZACJI PRACY NAUCZYCIELA

 1.Nauczyciel wyjaśnia dzieciom jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują

    w przedszkolu i dlaczego zostały wprowadzone.

2. Wyznaczony pracownik odbiera dziecko w drzwiach od rodzica/prawnego opiekuna w drzwiach  wejściowych przedszkola bądż szatni i od tej pory aż  do momentu przekazania go po zajęciach rodzicowi, nauczyciel odpowiada za bezpieczeństwo dziecka.

3. Nauczyciel w ciągu całego dnia pobytu na bieżąco zapoznaje dzieci z instrukcją mycia rąk. Zwraca uwagę, aby dzieci często i regularnie myły  ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z placu zabaw,a także w razie koniecznej potrzeby .

4.Regularnie przypomina dziecku o podstawowych zasadach higieny, podkreśla,  że powinno ono unikać dotykania oczu, nosa i nie podawać ręki na powitanie.

5.Nauczyciel zapewnia przede wszystkim opiekę dzieciom ,ale prowadzi także irealizuje podstawe programową , organizauje  zabawy lub zajęcia dydaktyczne z zachowaniem bezpiecznego dystansu.

6.Dzieci nie powinny  zabierać wytworów  swoich prac z przedszkola do domu .

7. Nauczyciel ma obowiązek zachować dystans od rodziców minimum 2 m. w czasie kontaktu z rodzcem / prawnym opiekunem dziecka oraz nauczyciel ma obowiązek zakrywać nos i twarz

8.Nauczyciel, który w danym dniu nie prowadzi zajęć opiekuńczych ma obowiązek

    przekazywać materiały do zdalnej nauki dzieciom, które pozostały w domu.

 

 

 

  • ·ZADANIA RODZICÓW

1.Przed wejściem do budynku rodzice/prawni opiekunowie mają obowiązek  skorzystać  z płynu dezynfekującego do rąk oraz zakryć usta i nos maseczką   wchodząc do przedszkola lub tylko przyprowadzając dziecko .

    2.Rodzice do przedszkola przyprowadzają zdrowe dziecko, bez objawów  chorobowych sugerujących chorobę zakaźną,a także bez kataru, kaszlu  lub podwyższonej temperatury powyżej 37,0C°

3.W przypadku dzieci ze zmniejszoną odpornością na choroby rodzice/prawni opieknowie moga pozostawić dziecko w domu / ze wskazaniem lekarskim / i zapewnić kontakt z przedszkolem na ten czas.

4.Dzieci do przedszkola przyprowadzane są przez zdrowych rodziców/opiekunów

    w określonych przez dyrektora godzinach.

5. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych

    rodzice nie mogą przyprowadzić dziecka do przedszkola i o tym fakcie powinni niezwłocznie powadomić dyrektora przedszkola - telefonicznie .

6.Rodzice/ opiekunowie  dzieci nowo przyjętych mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do szatni z zachowaniem zasady maksymalnie   1 rodzic z dzieckiem/w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem 2m, przy czym należy  rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (osłona twarzy, rękawiczki  jednorazowe oraz  dezynfekcja rąk).

7.Należy ograniczyć dzienną liczbę rodziców / opiekunów dzieci odbywających okres adaptacyjny w placówce do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.

8.Rodzice mają obowiązek zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników

   przedszkola jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący minimum 2m.

9 .Rodzice/opiekunowie wypełniają oświadczenie (załącznik nr 1), w którym wyrażają zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych, a także przy  wejściu dziecka do przedszkola.

10. Dziecko jest odbierane przez wyznaczonego pracownika w drzwiach wejściowych i zostaje odprowadzone do szatni , a następnie oddane pod opiekę  nauczyciela .

11.Rodzice / opiekunowie nie wchodzą na teren budynku przedszkola .

12.Rodzice zwracają uwagę, aby dziecko nie zabierało do przedszkola żadnych zabawek lub

   innych przedmiotów.

13.W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia dziecka, rodzic ma obowiązek natychmiast

    odebrać dziecko z przedszkola.

14.Rodzice powinni wytłumaczyć dziecku konieczność zachowywania odległości od innych

   osób i wyjaśnić wyjątkowość aktualnej sytuacji.

15. W przypadku choroby dziecka i nieobecności w przedszkolu rodzic/prawny opiekun zobowiązany jest do konsultacji medycznej z lekarzem w celu diagnozy i poinformowania o  stanie zdrowia dziecka  dyrektora przedszkola ,czy nie jest spowodowana zarażeniem COVID -19 .

IV.     ZASADY CZYSZCZENIA I DEZYNFEKCJI POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI

 

1.Dyrektor  codziennie monitoruje prace porządkowe na terenie przedszkola i placu zabaw.

2. Woźne  codziennie na bieżąco oraz  po zakończeniu zajęć myje i dezynfekuje zabawki, meble, korytarze   i powierzchnie dotykowe (  klamki, blaty stolików, biurek, włączniki, uchwyty, poręcze ,  krzeseła ) oraz miejsca gdzie  przebywały  dzieci .

3. Woźne  codziennie  dezynfekują  sprzęt na placu zabaw, w razie nie zdezynfekowania 

    zostaje on oznaczony  odpowiednio  taśmą  i zabezpieczony  przed używaniem.

4.Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta              znajdujących                          się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie            czasu niezbędnego do   wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak       dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji .

 

5.Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej — jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia w razie konieczności np. przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka - adekwatnie do aktualnej sytuacji).

 

6.W pomieszczeniach sanitarno -higienicznych oraz w salachumiesczone są plakaty  z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk — instrukcje.

 7.Woźne mają obowiazek  prowadzenia   bieżącej  dezynfekcji toalet.

             8.Prowadzi się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym                  uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni           dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w       pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników.

9.  Przestrzeganie przez wszystkich pracowników instrukcji stosowania środków ochronnych ograniczających zakażenie koronawirusem COVID -19- / załącznik nr 2 / .

 

              V.     ZASADY ORGANIZACJI ŻYWIENIA W PRZEDSZKOLU

         1.Przy organizacji żywienia (stołówka, kuchnia) w instytucji, obok warunków higienicznych             wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzić należy zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia         epidemiologicznego pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, a jeśli to           niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i                 sprzętów.

           2. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i          dezynfekcji       stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych              oraz       sztućców.

                3.Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, w tym    zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej            grupie.

                4.Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w              

                temperaturze minimum 60 stopni lub je wyparzać.

  • ·Posiłki spożywane są w małych grupach w systemie zmianowym .
  • ·dzieci spożywaja posiłek przy stolikach z rówieśnikami swojej grupy
  • ·Dzieci przed posiłkiem myją dokładnie ręce pod nadzorem nauczycielki
  • ·spożywanie posiłku odbywa się na jadalni
  • ·po zakończeniu posiłku dzieci wracają do sali natomiast ajent  dezynfekuje jadalnie /blaty , krzesła / oraz pozostałe powierzchnie
  • ·dezynfekuje  jadalnie usuwając naczynia po posiłku

 

               VI .ZASADY  SZYBKIEJ ŚCIEŻKI KOMUNIKACJI Z RODZICAMI

 

1.W celu zapewnienia szybkiej komunikacji z przedszkolem rodzic ma obowiązek podawania aktualnego numeru telefonu ew. maila.

        2.Podany numer telefonu lub mail musi być zawsze aktywny.

   

   VII. ZASADY  ORGANIZACJI   PRACY  PRZEDSZKOLA

 

    1.  Praca przedszkola zostaje zaplanowana na podstawie analizy zebranych zdalnie ( wnioski)

         informacji od rodziców o liczbie uczestników oraz godzinach przyprowadzania i odbioru

         wychowanka. Ze względu na bezpieczeństwo przewidziany jest jak najkrótszy czas pobytu

         dziecka w placówce. Czas pracy ulega zmianie.

    2. Rodzic/ opiekun prawny otrzymuje informacje o czynnikach ryzyka zachorowania na COVID -19

         Zarówno u dziecka jak i innych domowników oraz o odpowiedzialności za podjętą  decyzję

         związaną z wysłaniem dziecka do przedszkola.

    3. Przedszkole wpuszcza do dzieci na teren placówki po uprzednim sprawdzeniu  temperatury

        przez zabezpieczony środkami ochrony personel.

    4. Dziecko  w godzinach rannych jest odbierane  przez  personel przedszkola w drzwiach

        wejściowych i  odprowadzane do sali pod opiekę nauczyciela.

  5. Zgodnie z wytycznymi placówka ogranicza pobyt na terenie osób z zewnątrz, stąd

         rodzic/opiekun prawny nie wchodzi na teren placówki( za teren uważana jest szatnia, sale )

     6.. Przedszkole dba o regularną dezynfekcję pomieszczeń, ciągów  komunikacyjnych, powierzchni

        dotykowych, elementów placu zabaw.

      7.  Z sal zostają usunięte wszystkie elementy trudne do dezynfekcji np. zabawki pluszowe.

     8. Dziecko nie może przynosić z domu żadnych zabawek.

     9. Wszyscy pracownicy przedszkola nauczyciel, pracownicy obsługi zostają zobowiązani po    wejściu na teren przedszkola od  zmierzenia  temperatury oraz  pomiar jest powtarzany w trakcie pracy .

     10.W razie wskazań pozytywnych temperatury u pracownika,   jest on odesłany do domu i pozostania w nim ,pracownik ma obowiązek  dokonania  konsultacji z lekarzem i natychmiastowym poinformowaniu dyrektora przedszkola o diagnozie .

     11.Dalsze działania będą podejmowane w zależności od diagnozy i decyzji lekarza rodzinnego

     12. Personel jak i  wszystkie dzieci zgodnie z wytycznymi nie są zobligowani  do noszenia  na

           terenie placówki  środków ochrony.

     13. Nauczyciele i personel są zobligowani do  regularnego wietrzenia  sali ( 1 raz na godzinę)

          i dbania o częste mycie rąk własnych jak i dzieci.

14. Posiłki wydawane są  na jadalni  ( każda grupa osobno) po uprzednim zdezynfekowaniu     powierzchni dotykowych. Wydawanie posiłków określa odrębna procedura.

 

    VIII. ZASADY POSTĘPOWANIA  NA WYPADEK   PODEJRZENIA  OBJAWÓW  COVID-19

Dzieci

1.Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

2.Dzieci przyprowadzane/ odbierane są przez osoby zdrowe.

3.Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola .

4.Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby (gorączka, kaszel, duszności, wysypka lub inne) należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu(izolatorium I piętro) lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców /opiekunów.

5.W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy zmierzyć dziecku temperaturę termometrem bezdotykowym.

6. Przedszkole działając zgodnie z ustalona procedurą nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zachorowanie wychowanka, rodzica/prawnego opiekuna i pozostałych             domowników.

7.Jeżeli dziecko przebywające na placówce ma gorączkę powyżej 37 ° C  i potwierdza to kilkakrotny pomiar to jesteśmy zobligowani poinformowania rodzica o jak najszybszym odebraniu dziecka z przedszkola / nauczyciel lub dyrektor informuje rodzica / prawnego opiekuna telefonicznie / .

8. Wskazane byłoby , aby dziecka z objawem postało co najmniej trzy dni w domu na obserwacji pod opieką z rodziców / prawnych opiekunów .

9.Rodzice /prawni opiekunowie  dziecka przejawiającego  jakiekolwiek objawy chorobowe po zabraniu go domu  powinni skonsultować objawy  z lekarzem rodzinnym dziecka  /tele porada / ,informując go szczegółowo o objawach .

10.Rodzice /prawni opiekunowie maja obowiązek poinformowania dyrektora przedszkola o diagnozie lekarza,gdzie będą podejmowane dalsze działania.

10.W momencie ustąpienia objawów chorobowych u dziecka przy ponownym i każdorazowym powrocie do przedszkola rodzice/prawni opiekunowie   ponownie mają obowiązek wypełnić  oświadczenie o stanie zdrowia dziecka,

11.Rodzice /prawni opiekunowie dziecka   mogą przedstawić zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia dziecka .

 

Personel

1.Do pracy w podmiocie mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.

2.W miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.

3.Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.

4.Pracownicy/obsługa podmiotu powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.

5.W przypadku wystąpienia u pracownika na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy(izolatorium I piętro). Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci, powiadomić miejscową stację sanitarno-epidemiologiczną w Nowym Targu

6.W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.

7. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach: https://www.gov.pl/web/gis   lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/ a także obowiązujących przepisów prawa.

 8. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).

9. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie podmiotu należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego*.

 

           10.Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://www.gov.pl/web/gis odnoszącyc  się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

 

      11. Zawsze, w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-         epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.

Numery telefonów;

 -stacja sanitarno -epidemiologiczną w Nowym Targu ; 536-774-630 , 536-775-883  – ,a w razie pogarszania stanu zdrowia  zadzwonić pod nr 999 lub 112 lub  i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.

- stacja sanitarno-epidemiologiczną w Nowym Targu , telefon stacjonarny ; 18 266-29-14 , 18 266-31-65, telefony komórkowe ; 536-774-630,536-775-883 , w godz.  od 7,30 do 20 oraz telefony alarmowe ; 728-980-391,601-563-143 przez cała dobę  i stosować się do  wydawanych instrukcji i poleceń.

 

12.W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno – epidemiologicznej w celu uzyskania porady.

13 .Dodatkowe numery ogólnopolskie , informacje dotycząca kwarantanny ; 998 przez całą dobę - 7 dni w tygodniu.                              

                                                               INFOLINIA NFZ – 800 190 590

zał. nr 1 

Imię i nazwisko dziecka ............................................................................

Imię i nazwisko rodzica / rodziców ( prawnych opiekunów ) .............................................................

Numery telefonu do kontaktu;..............................................................................................................

Oświadczenie rodziców /opiekunów prawnych

*Oświadczam , że moja córka /mój syn .....................................................nie mial kontaktu z osobą zakażoną wirusem Covid-19 oraz nikt z członków najbliższej rodziny , otoczenia nie przebywa na kwarantanie ,nie przejawia widocznych oznak choroby .

*Na dzień złożenia oświadczenia , stan zdrowia dziecka jest dobry, dziecko nie przejawia żadnych oznak chorobowych( podwyższona temperatura,katar,biegunka,duszności,wysypka,bóle mięśni ,ból gardła,utrata smaku czy węchu i inne nietypowe objawy).Zobowiązuje się niezwłocznie poinformować Przedszkole o wystąpieniu ww.ozank chorobowych i nie przyprowadzać dziecka do Przedszkola.

*Jednocześnie oświadczam ,iż jestem świadom/świadoma pełnej odpowiedzialności za dobrowolne posłanie dziecka do Przedszkola w Chabówce w aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz że znane mi jest ryzyko na jakie jest narażone zdrowie mojego dziecka mimo wprowadzonych w przedszkolu obostrzeń sanitarnych i wdrożonych środków ochronnych .

*Zobowiązuje się do przestrzegania obowiązujących w przedszkolu procedur związanych z reżimem sanitarnym oraz natychmiastowego odebrania dziecka z placówki w razie wystąpienia jakichkolwiek oznak chorobowych w czasie pobytu w przedszkolu .

*Wyrażam zgodę na dokonywanie przez pracownika przedszkola codziennego pomiaru temperatury u mojego dziecka z wykorzystaniem termometru bezdotykowego.

*Zobowiązuję się do poinformowania dyrektora placówki o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej odnośnie wirusa Covid - 19 w moim najbliższym otoczeniu , tj.gdy ktoś z mojej rodziny zostanie objęty kwarantanną lub zachoruje na Covid - 19 .

                                                                                                                                             ...........................................

                                                                                                                            ( data i czytelny podpis )