Projekt "Kultywwanie zwyczajów":

30 WRZ 2013 Zakończenie projektu

30 września zakończyliśmy „zmagania” przy realizacji Projektu „Kultywowanie tradycji i zwyczajów góralskich regionu Gorców poprzez organizację zajęć z regionalizmu dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz zakupu strojów regionalnych” współfinansowanego z EFRROW w ramach działania 413 wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów na lata 2007-2013.

Dzieci miały możliwość uczestniczenia w zajęciach z trzech obszarów; mogły nauczyć się podstawowych kroków tańca góralskiego, pomalować na szkle oraz „pobawić się błotkiem” czyli lepić z gliny. Nasze przedszkolaki uczestniczyły w malarstwie na szkle oraz w lepieniu z gliny. Nie skorzystały z tańca góralskiego może dlatego, że tańczą po góralsku „bez caluśki rok” w przedszkolu?

Zajęcia trwały od kwietnia 2013r. do 30 września 2013r. Dzieci z wielkim zaangażowaniem oraz entuzjazmem uczestniczyły w zajęciach, zawsze radosne, uśmiechnięte czasami z farbką na policzkach czy spodenkach – po prostu brakowało miejsca na szkle lub kartce!

Dużą niespodzianką dla uczestników było spotkanie podczas jednych z wakacyjnych zajęć z Panem Jarosławem Kretem i udział w programie „Polska według Kreta”, który miał emisję 14 lipca w TV. Tak więc nasi malarze i tancerze mieli również okazję poczuć się jak prawdziwi aktorzy!

Podsumowanie zajęć odbyło się 30 września w Przedszkolu Nr 1 W Rabce –Zdroju. Odbyła się tam prezentacja prac dzieci oraz występ małych górali. Dzieci oczywiści swoje prace zabrały sobie do domu… a po części oficjalnej wszyscy uczestniczyli w „posiadach góralskich” można było spróbować przeróżnych pyszności nie tylko góralskich.